Marcowe migdały (1989)

Początek marca 1968 r. Mieszkańcy małego Lublimia czekają na dworcu, by powitać pociąg przyjaźni z Czechosłowacji. Wśród nich są uczniowie XIc i nauczyciele. Tymczasem pociąg nie zatrzymuje się. Tomek - szkolny literat i fotograf - otrzymuje od dyrektorki polecenie opisania w gazetce ściennej serdecznego przyjęcia czeskich przyjaciół i przebiegu ich wizyty. Chłopiec odmawia. Przyjaciel Tomka, Marcyś, urządza prywatkę dla całej klasy. Później chłopcy czytają w gazecie artykuł niejakiego Wilka, który opisał orgie bananowej młodzieży, odbywające się w domu Marcysia, demoralizującego polską młodzież. Wolna Europa podaje, iż w Warszawie ORMO bije studentów za "Dziady". A rano cała szkoła maszeruje na rynek, by wziąć udział w "spontanicznym" proteście klasy robotniczej przeciw wichrzycielom oraz zademonstrować wierność wobec partii i tow. Wiesława. Tomek wiesza w szkolnej gablocie zdjęcia Oli.
Jej twarzy nie widać, natomiast na pierwszym planie widnieje jej goła pupa, ze śladami pobicia. Ola została pobita przez ojca, funkcjonariusza UB.
W szkole z powodu tych zdjęć wybucha skandal, Tomek zostaje zawieszony w prawach ucznia. Ratuje go Marcyś, który bierze całą winę na siebie. Wkrótce i tak będzie musiał wyjechać z Polski. Tomek idzie do Marcysia. Na jego widok uciekają ze schodów trzej mężczyźni. Chłopiec podnosi spadającą puszkę z farbą i pędzel, zaczyna ścierać z drzwi napis "Żyd". Pojawia się Marcyś i pluje koledze w twarz. Tomek wydaje całą rentę dziadka na prywatkę, którą organizuje dla całej klasy. W dniu prywatki umiera dziadek chłopca. Nieoczekiwanie na imprezie pojawia się Marcyś. Nie chce wyjeżdżać z ojcem. Nie przychodzi natomiast Ola, która przekazuje Tomkowi przez koleżankę olejek migdałowy, którym zawsze pachniały jej włosy...





Inne tytuły: "March Careses",
Produkcja: 1989
Premiera: 5 luty 1990

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Ola Kos
Bronka
Maciek Ankiewicz "Andżulina"
Jacek Zybiga "Hefajstos"
Wojtek Marciniak
Tomek
Marcyś Siedlecki
profesor Olszyna
Heniek, robotnik w miejscowej fabryce, sublokator Tomka
dziadek Tomka
dyrektorka liceum
nauczycielka
Kos, ojciec Oli
"Prymus"
"Palacz"
Ela, żona Heńka, sublokatorka Tomka
Haneman, dyrektor miejscowej fabryki
mówca na wiecu
Magda
uczennica
zetemesowiec
studentka
nauczyciel; nie występuje w czołówce
i inni



IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


04.190716

(POL) polski,


























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz